Odwiedzin: 11470 osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się lub załóż konto
Promowane ADOPCJE:

PIT (piesek)


KOREK (piesek)
REKLAMA

Wzorzec FCI jamnikaSYLWETKA: niski, krótkonożny o wydłużonej i zwartej sylwetce, silnej muskulaturze. Głowa noszona śmiało, niemal "wyzywająco", o inteligentnym wyrazie. Nie może mieć sylwetki łasicy lub ograniczonej ruchomości.

GŁOWA: długa i zwężająca się, z mocną szczęką. Nieznaczna krawędĹş czołowa przechodząca w szlachetnie uformowany grzbiet nosa. Łuki nadoczne wyraĹşnie zaznaczone. Chrząstka nosowa i koniec nosa długi i wąski. Kącik warg lekko zaznaczony.

PYSK: dający się szeroko rozwierać, "rozcięty" aż poza oczy. Uzębienie mocne, żuchwa silna. Kły mocne i ściśle zachodzące na siebie. Zgryz kleszczowy lub nożycowy.

NOS: zazwyczaj czarny. U jasno- lub brązowo ubarwionych psów może być brązowy. Nozdrza rozwarte.

OCZY: średniej wielkości, owalne i ustawione ukośnie. Zazwyczaj w odcieniach brązowego.

USZY: osadzone wysoko i daleko z tyłu, szerokie i zaokrąglone, przednią krawędzią przylegające do policzka. Nie pofałdowane, ruchliwe.

SZYJA: dość długa, muskularna, sucha, bez fałdów skórnych tworzących podgardle. Łagodnie wygięta w karku, noszona swobodnie i wysoko.

SIERśĆ: gęsta, gładka i mocna. Wszystkie maści z wyjątkiem białej i jednolicie czarnej są dopuszczalne.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: łopatka długa i ukośnie nastawiona, o twardym umięśnieniu, mocno przylegająca do klatki piersiowej. Ramię takiej długości jak łopatka, ustawione do niej pod kątem prostym, o mocnej kości i silnym umięśnieniu, przylegające do żeber. Łokcie położone w nieco bliższej odległości od siebie niż łopatki. Łapy twarde i dobrze wysklepione, z mocnymi opuszkami. Palce ściśle zwarte, wyraĹşnie wysklepione, z mocnymi pazurami i elastycznymi opuszkami. Z pięciu pazurów, cztery dotykają ziemi.

KOŃCZYNY TYLNE: Miednica nie za krótka, dość silnie rozwinięta, położona nieco ukośnie. Uda silne, dość długie, ustawione pod kątem prostym do miednicy. Pośladki zaokrąglone. Kolana szerokie i mocne. Podudzia krótkie, ustawione pod kątem prostym do uda, silnie umięśnione. Staw skokowy szeroki o silnie zaznaczonej pięcie. śródstopie długie, ruchliwe w stosunku do podudzia, nieco wygięte ku przodowi. Łapa wsparta na podłożu całą podeszwą. Cztery zwarte i ładnie wysklepione palce, jak u łap przednich. Pazurki krótkie. Kończyny tylne oglądane z tyłu są zupełnie proste.

TUŁÓW: długi grzbiet z bardzo lekkim spadkiem w ramionach i wzniesieniem nad lędĹşwiami. Przód muskularny, zwarty, głęboki, długi i szeroki. Kłąb wysoki i długi. Mostek silnie zaznaczony. Klatka piersiowa pojemna, zapewniająca dużo miejsca na serce i płuca. Zad silnie umięśniony i okrągły.

OGON: osadzony na wysokości kręgosłupa i delikatnie zwężający się ku końcowi.

Opracowane z pomocą książki Lubomira Smyczyńskiego "Psy, rasy i wychowanie"


Strona Fundacji SOS dla Jamników - Adopcje Jamników - Wzorzec FCI jamnika