Odwiedzin: 11466 osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się lub załóż konto
Promowane ADOPCJE:

KOREK (piesek)


PIT (piesek)
REKLAMA
Strona Fundacji SOS dla Jamników - Adopcje Jamników - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115

112011
maja
BABESZJOZA
wykorzystano materiał ze strony http://www.babeszjoza.com/

Czym jest babeszjoza? 

Babeszjoza to niezwykle groĹşna choroba przenoszona przez kleszcze, atakująca m.in. psy oraz koty. Nieleczona, bądĹş też leczona nieprawidłowo lub zbyt póĹşno, prowadzi do śmierci. Celem tego serwisu jest przekazanie podstawowych informacji związanych z babeszjozą, przeznaczonych w szczególności dla właścicieli psów, gdyż to one są główne zagrożone tą chorobą. Ryzyko w przypadku kotów jest potencjalnie mniejsze, jako że z reguły mniej przebywają one na zewnątrz, niemniej w przypadku zarażenia sama choroba jest tak samo groĹşna.

Wstęp 

Babeszjoza jest chorobą przenoszą przez kleszcze, które występują na znacznej części obszaru Polski, ze szczególnym uwzględnieniem terenów północnych, północno-wschodnich i wschodnich. Kleszcze należą do roztoczy pasożytujących z reguły na drobnych ssakach i gadach. Często jednak dorosłe osobniki atakuję także większe zwierzęta stałocieplne takie jak psy, koty i lisy oraz człowieka. Kleszcze są bardzo odporne na głód i mogą przetrwać bez żywiciela od roku do nawet trzech lat.

Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Kleszcze wykazują wzmożoną aktywność sezonową: wczesną wiosną oraz latem i wczesną jesienią. Niemniej, ostrożność wskazana jest przez cały rok. Częstość występowania kleszczy (wg badań firmy Merial Ltd.) pokazano na poniższym wykresie.Sam kontakt kleszcza ze zwierzęciem nie jest niebezpieczny i skutkuje ewentualnie mechanicznym uszkodzeniem skóry i wystąpieniem odczynu alergicznego. Istotne zagrożenie pojawia się wówczas, gdy kleszcz, który osiadł na zwierzęciu, jest sam nosicielem pasożytów,
z których wyjątkowo niebezpieczny jest właśnie pierwotniak o nazwie Babesia canis, odpowiedzialny za wywołanie babeszjozy.

Przedstawiona obok mapka ilustruje województwa, w których populacja kleszczy będących nosicielami babeszjozy jest szczególnie wysoka (ciemny kolor).

Nie oznacza to oczywiście, że w innych województwach ryzyko nie występuje.

Przyczyny i przebieg choroby 

Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka.

Należy zaznaczyć, iż nerki z racji swojej budowy posiadają dość znaczną rezerwę, tak że nawet zniszczone w 75% potrafią, wspomagane m.in. odpowiednią dietą, spełniać swoją funkcję oczyszczania organizmu z toksyn i neutralizowania ich do postaci moczu. Jednakże uszkodzenie nerek przekraczające 75% uniemożliwia dalsze życie (w Polsce nie są praktykowane ani regularne dializy - jedynie tzw. otrzewnowe o mniejszej skuteczności, ani przeszczepy nerek u zwierząt). Z kolei wątroba, nawet jeżeli ulegnie częściowemu uszkodzeniu, posiada w pewnym zakresie zdolność do samodzielnej regeneracji.

Objawy choroby 

Objawy choroby mogą pojawić się w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni od zakażenia, jednak często rozwój choroby jest błyskawiczny i może, mimo szybkiego podjęcia właściwego leczenia, doprowadzić do śmierci w ciągu kilku dni. Wśród charakterystycznych objawów babeszjozy należy wymienić:

 • Apatyczność – pies (kot) staje się osowiały, nie cieszy się ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
 • Brak apetytu – pies (kot) nie chce jeść, ani pić,
 • Powiększenie węzłów chłonnych,
 • Wysoka gorączka, dochodząca do 40-41°C,
 • Wymioty, biegunka (często z domieszką krwi),
 • Zażółcenie błon śluzowych jamy ustnej,
 • Problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
 • Niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia układu nerwowego.

Jak zapobiegać

Ponieważ babeszjoza jest chorobą śmiertelnie niebezpieczną i trudną w leczeniu, szczególne znaczenie ma profilaktyka (zapobieganie) poprzez regularne przeglądanie sierści psa (kota) i ewentualne usuwanie kleszczy oraz stosowanie właściwych preparatów zabezpieczających. Leczenie babeszjozy jest dodatkowo stosunkowo kosztowne, nieporównanie bardziej niż systematyczne używanie środków profilaktycznych chroniących przed atakiem zakażonego kleszcza.

Poniżej przedstawiono podstawowe informacje dotyczące profilaktyki, czyli niedopuszczenia do zakażenia babeszjozą.

Preparaty 

Osobna sekcja serwisu babeszjoza.com poświęcona jest najpopularniejszym preparatom dostępnym na polskim rynku. Oczywiście lista ta nie jest wyczerpująca. W sprawie doboru właściwego preparatu profilaktycznego najlepiej zasięgnąć porady weterynarza, jako że nie każdy preparat jest odpowiedni w każdych warunkach (różny sposób i okres działania, różne wskazania i przeciwwskazania).

Usuwanie kleszczy 

Po każdym spacerze, zwłaszcza na terenach porośniętych trawą i zakrzewionych, zaleca się sprawdzenie sierści zwierzęcia pod kątem ewentualnej obecności kleszczy.

Kleszczy nie należy w żadnym wypadku usuwać ani przykrywać, np. poprzez polanie cieczą lub smarowanie. Postępując w ten sposób, zwiększamy bowiem ryzyko zakażenia babeszjoza, jako że nieumiejętnie i gwałtownie usuwany kleszcz może wstrzyknąć do organizmu zwierzęcia własną, zakażoną pierwotniakiem krew.

Zaleca się usuwanie kleszczy przy użyciu specjalnej pęsetki. Chcąc usunąć kleszcza, napinamy palcami jednej dłoni skórę zwierzęcia wokół miejsca przylegania kleszcza, natomiast drugą ręką ujmujemy za pomocą pęsetki odwłok kleszcza i odkręcamy go, nie pociągając, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Usuniętego kleszcza nie należy rozgniatać, gdyż może to spowodować rozprzestrzenianie się chorobotwórczych pierwotniaków Babesia canis. Kleszcza po usunięciu najlepiej zawinąć w papier i następnie spalić. Rana powinna zostać zdezynfekowana (np. spirytusem lub wodą utlenioną). Jeżeli właściciel zwierzęcia nie potrafi sobie poradzić z prawidłowym usunięciem kleszcza, powinien udać się do weterynarza.
 

Warto zwrócić uwagę na przyrząd "Tick Twister Kleszczołapki" umożliwiający uchwycenie kleszcza bez ściskania, i usunięcie go ruchem obrotowym. Dzięki temu zapobiega się ściskaniu kleszcza w trakcie usuwania go, co zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Przyrząd ten usuwa kleszcze przez wykręcanie a nie wyciąganie, co zmniejsza ryzyko urwania "głowy" kleszcza.

Więcej informacji, w tym film instruktażowy, znajduje się na
stronie producenta.

Ĺşródło: http://www.babeszjoza.com

Dodane przez: isadora


102011
maja
ZEBRALIśMY 165 złoty za JAMNIOŁY


na SPŁATĘ ZADŁUżENIA w lecznicy
BACUSIA vel SZNURECZKA

http://jamniki.eadopcje.org/psiak/212

Bacuś-Sznureczek już zdrowy i czeka na Swojego Ludzia.


Zebraliśmy 165 zł
Serdecznie dziękujemy.
Zwyciezcy dostaną dzisiaj maile potwierdzające zakup
Certyfikowanego Jamnioła Bacusia/Sznureczka.

 


a już niedługo ponownie zaprosimy do licytacji JAMNIOŁÓW.
W przygotowaniu również JAMNIOŁY z wróżbami/horoskopami.


 


Dodane przez: Isadora


82011
maja
JAMNIOŁY na SPŁATĘ ZADŁUżENIA BACUSIA vel SZNURECZKA


na SPŁATĘ ZADŁUżENIA BACUSIA vel SZNURECZKA
http://jamniki.eadopcje.org/psiak/212

Bacuś-Sznureczek już zdrowy i czeka na Swojego Ludzia.
Serdecznie dziękujemy za pomoc, nadal jednak pozostał dług w lecznicy. Dlatego ewentualny dochód ze sprzedaży tej serii JAMNIOŁÓW będzie przeznaczony na zmniejszenie zadłużenia za leczenie Bacusia.

 


Rozliczenie wpływów i wydatków na Bacusia vel Sznureczka można zobaczyć po kliknieciu w link: http://emir.eadopcje.org/newsyBędziemy wdzięczni za Państwa serce i pomoc.
Ci z Państwa którzy zakupią Jamnioły dostaną również
"Certyfikaty Bacusia"

(dokument pdf przesłany drogą mailową)


JAMNIOŁY sa wykonane z masy solnej przez LuMi. Klejenie modeli z masy solnej ma już bardzo długą tradycję, robili to już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Starożytni składali z przedmiotów z masy solnej - ofiary swoim bóstwom. My przeznaczamy na pomoc jamnikom i jamnikopodobnym.


Pierwsza partia jamniołów to 6 sztuk.
Każdy jamnioł oznaczony jest numerem.

Jamnioły sa pakowane w oryginalne, ręcznie wykonane opakowania.
Cena wywoławcza to tylko 15 zł
(przesyłka gratis).


Sprzedaż potrwa do 9 maja do godziny 24.oo
Wyniki będą podane 10 maja.


Zamówienia prosimy przesyłaż na adres jamniki@eadopcje.org
koniecznie  prosze w tytule napisać "jamnioły dla Bacusia
"


Wygrywa najwyższa oferta. W mailu można zastrzec, aby w przypadku wygranej był podany nick (proszę podać jaki). Po ogłoszeniu wyników (tu na stronie) wygrywający otrzymają maila z potwierdzeniem i danymi do wpłat (w tym przypadku będzie to konto Fundacji EMIR) oraz z instrukcją dalszej procedury. Jeżeli ta akcja będzie miała powodzenie będą następne akcje jamniołkowe na najbardziej potrzebujace jamniczki.


A teraz...
START
ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

ZAPRASZAMY
i BACUSIA / SZNURECZKA WSPOMAGAMYLICYTACJA:

 • JAMNIOŁ 4 - 20 zł - myjuliette
 • JAMNIOŁ 5 - 30 zł - marcicha
 • JAMNIOŁ 6 - 17 zł - estera
                   - 35 zł - gocha 13
 • JAMNIOŁ 2 - 25 zł - bea73
 • JAMNIOŁ 1 - 15 zł - Aga
 • JAMNIOŁ 3 - 40 zł - achajka_md


ZAPRASZAMY DO LICYTACJI
Kto przebije, kto kupi?

Jamniki zachęcają do licytacji,
jeszcze jeden JAMNIOŁ nie jest "zalicytowany".
Inne można przebijać, chociaż o 1 zł,
a jaka satysfakcja że dało się więcej :)
.

Sprzedaż potrwa do 9 maja do godziny 24.oo
Wyniki będą podane 10 maja.

Wszystkie jamnioły zalicytowane czekamy do godziny 24.oo jeżeli ktoś ma ochote przebić to zapraszamy do licytacji.

Brawo robi się gorąco,
gocha13 przelicytowała esterę.
 

Dodane przez: Isadora


82011
maja
Nasze jamniki robię karierę medialną... :)

Pamiętacie Zuzię?


Zuzia jest podopieczną Fundacji:Fundacja „Głosem Zwierząt”
ul. Lodowa 2/1; 60-226 Poznań

NIP 7792386785 /  KRS 0000373309
Konto: 07 2490 0005 0000 4500 6401 8021

dane kontaktowe:
malgorzata.prokopowicz@canissfera.pl

661 955 880

A oto Zuzia w mediach w objęciach Przemysława Salety...
Zuzia nadal szuka domu.

Przemysław Saleta: Każdy pies zasługuje na miłość i warto mu ją dać (© Fot. Grzegorz Dembiński)

Przemysław Saleta, były mistrz świata i Europy w kickboxingu i były bokser wagi ciężki, promuje swoją twarzą akcję adopcyjną w poznańskim schronisku dla zwierząt.

Jak promować pieską adopcję? Poznańskie schronisko dla bezdomnych zwierząt i współpracująca z nim Fundacja "Głosem Zwierząt" postanowiły zaangażować do tego znanego z ringu i telewizji Przemysława Saletę.

Dzisiaj przyjechał do Poznania, by zapozować do zdjęcia z modelką ze schroniska - pięciomiesięczną jamniczką o imieniu Zuzia. Zdjęcie trafi na stronę internetową schroniska i fundacji.

Saleta oprócz twarzy podarował także swoje bokserskie spodenki - będzie można je wylicytować na aukcji na Allegro. Całkowity dochód z licytacji będzie przeznaczony na poprawę pieskiego losu.

Nie jest dobrze - przyznaje Robert Wabiński, kierownik poznańskiego schroniska. - Mamy ponad 550 psów, a od dwóch miesięcy panuje zastój w adopcji.

Tymczasem zbliżają się najgorsze miesiące, kiedy to właściciele rozwiązują problem, co zrobić z psem w czasie urlopu, wyrzucając go. Porzucone zwierzaki trafiają do schroniska czekając nawet latami na nowego, lepszego opiekuna.

- Psy ze schroniska kochają mocniej i nie jest to banał - mówi Robert Wabiński. - Taki pies do końca będzie wdzięczny, że ktoś dał mu dom, że go pokochał. One naprawdę pamiętają.

- Relacje między psem a człowiekiem są jedyne w swoim rodzaju - dodaje Saleta. - Nie wyobrażam już sobie życia bez psa. Dostajesz od niego bezwarunkową miłość, za którą musisz być jednak odpowiedzialny.

Sam jest właścicielem dwóch buldogów.


A my zapraszamy do pomocy i do adopcji naszych podopiecznych jamniczków  i psiaków w typie jamnika.

Zobacz ile wspaniałych jamnisiów czeka na dom:

http://jamniki.eadopcje.org/do_adopcji


Dodane przez: Isadora


52011
maja
KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE
zaginęła jamniczka

KTOKOLWIEK WIDZIAŁ
KTOKOLWIEK WIE

http://jamniki.eadopcje.org/zaginiony/6


ZAGINĘŁA Jamniczka - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.

Dnia 3.05.2011
w Pilchowie
zagineła ruda, otyła, 14 letnia jamniczka Gucia.

Sunia zniknęła w okolicach ulicy Zielonej i Leśnej
w Pilchowie.


Gucia jest bardzo łasa na jedzenie i w wielką chęcią podejdzie do osoby która da jej coś przekąsić.


Jeżeli ktokolwiek widział Gucię prosimy o kontakt:

505 573 198
lub
501 259 080


piorum@wp.pl

Dodane przez: Isadora


Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115