Odwiedzin: 6759 osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się lub załóż konto
Promowane ADOPCJE:

KOREK (piesek)


PIT (piesek)
REKLAMA
wstecz


Niewidome psy

Czy niewidome psy są całkowicie bezradne w naszym środowisku czy jednak potrafią dać sobie radę ?

Mam niewidomego psa - takie stwierdzenie pada z moich ust , kiedy rozmawiam z kimś o psach . I tutaj następuje konsternacja drugiej strony i najczęściej spotykana reakcja : i jak Ty sobie dajesz z tym radę ?
Otóż to nie ja daje sobie z tym radę a mój pies . 
Niewidomy pies niczym nie odbiega w zachowaniach od psa , który normalnie widzi . Niewidomy pies ma bardziej wyczulony słuch , węch i dotyk . Tak samo szybko biegnie za piłką , tak samo celnie trafia do miski i tak samo chętnie wskakuje nam na kolana żeby go pogłaskać . Niewidomy pies jest trochę bardziej skupiony na otaczającym go świecie zmysłów pozawzrokowych . Musimy pamietać - my ludzie - aby takiemu psu ułatwić a nie utrudnić życie . Także nie przestawiajmy zbyt często mebli w domach , nie zmieniajmy zbyt często miejsc , w których nasz pupil odpoczywa . Należy pamiętać o tym , iż nasze zwierzę potrzebuje chwilę czasu aby nauczyć się nowej mapy naszego domu , ogrodu , środowiska , w którym żyje .
Bardzo ważne jest nasze zachowanie w stosunku do psa . Gwałtowne ruchy w kierunku naszego pupila - nawet nasze , ręki która zna - mogą stanowić w jego głowie pewien rodzaj zagrożenia . Także zanim pieszczotliwie podrapiemy psa nawet tam gdzie najbardziej lubi - dajmy mu znać , że jesteśmy blisko i chcemy to zrobić .
Na początek przygotujmy nasz dom na przyjęcie niewidomego psa : uprzątnijmy przedmioty mogące stanowić zagrożenie - szklane wazony stojące na podłodze , porozrzucane zabawki naszych dzieci itp. Pamiętajmy aby sprawdzić ogrodzenie w naszym ogrodzie , zasypać dziury w trawie :) czy też zabezpieczyć miejsca niebezpieczne dla zwierzęcia . 
Nasz niewidomy pies i tak nauczy się topografi terenu ale ułatwmy mu to . 
Na spacerach pamietajmy aby raczej prowadzać naszego psa na smyczy bo moze się zdarzyć iż puszczony luzem na nieznanym terenie może stracić orientację . 

Niewidome psy są bardzo " wpatrzone " w swojego człowieka także bądźmy dla niego przewodnikiem godnym zaufania .

Autor: MM

Źródło:

Dodał: LuMi, dnia: 26.04.2011 | Aktualizacja: 04.11.2016

Strona Fundacji SOS dla Jamników - Adopcje Jamników - Artykuły - Niewidome psy